| Part Number | SMCJ14CA-E3 57T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 790760 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 14V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ14CA-E3 57T |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ14CA-E3 57T |
|---|---|
| Direction Type | Bi-Directional |
| Pin Count | 2 |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 14 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Clamping Voltage | 23.2 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Peak Pulse Current | 64.7 A |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| MSL Level | 1 |
| Minimum Breakdown Voltage | 15.6 V |
| Supplier Package | SMC |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ14CA-E3 57T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 28V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ28CAHE3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 22V 4.6KW 2-Pin DO-218AC T R Download PDF datasheet for SM6A27THE3 I.pdf |
|
ON Semiconductor | ZEN SOT23 REG .225W SPCL - |
|
ON Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 33V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for 1SMA33CAT3G.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 15V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ15AHE3 9AT.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 171V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for 1.5SMC200CA-E3 57T.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 26V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SM4T30CAY.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Directional 22V 3KW 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for SMC3K22CAHM3 57.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Directional 24V 5KW 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for 5KASMC24AHM3 57.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 12V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ12A-TR.pdf |