| Part Number | SMCJ58A |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 450560 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 58V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ58A |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ58A |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Minimum Breakdown Voltage | 64.4 V |
| Product Dimensions | 7.15 x 6.25 x 2.45 mm |
| Maximum Peak Pulse Current | 16 A |
| Direction Type | Uni-Directional |
| ESD Protection | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 58 V |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1500 W |
| Test Current | 1 mA |
| Configuration | Single |
| Maximum Clamping Voltage | 93.6 V |
| Supplier Package | DO-214AB |
| Package | 2DO-214AB |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ58A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 78V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ78CA.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 60V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ60CA-13-F.pdf |
|
Toshiba | Diode Zener Dual Common Anode 5.6V 6% 100mW 3-Pin USM T R Download PDF datasheet for DF3A5.6FU(TE85L,F).pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 30V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ30CA-E3 52.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 30V 600W 2-Pin SMB Download PDF datasheet for SMBJ30CA.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Uni-Dir 16V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ16A-13-F.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 33.3V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for 1.5SMC39CA-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 128V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T150A-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 64V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ64CA-E3 5B.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 30V 500W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for SA30A-E3 54.pdf |