| Part Number | SMCJ45CA |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 348120 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 45V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ45CA |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ45CA |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Configuration | Single |
| Supplier Package | DO-214AB |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1500 W |
| ESD Protection | No |
| Minimum Breakdown Voltage | 50 V |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 45 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Maximum Peak Pulse Current | 20.6 A |
| Product Dimensions | 7.15 x 6.25 x 2.45 mm |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Maximum Clamping Voltage | 72.7 V |
| Test Current | 1 mA |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 2DO-214AB |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ45CA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 376V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE440A.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 33V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ33A-TR.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 5.8V 1.5KW 2-Pin DO-201 T R Download PDF datasheet for 1.5KE6V8CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Directional 33V 3KW 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for SMC3K33CA-M3 57.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 58.1V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for BZW06-58BRL.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 171V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for 1.5SMC200CA-E3 57T.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 171V 1.5KW 2-Pin DO-201 T R Download PDF datasheet for 1.5KE200CA.pdf |
|
Toshiba | Diode Zener Quad Common Anode 6.8V 6% 200mW 5-Pin USV T R Download PDF datasheet for DF5A6.8FUTE85LF.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 28.2V 600W 2-Pin DO-15 Ammo Download PDF datasheet for BZW06-28.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 16V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ16A-E3 57T.pdf |