| Part Number | DRTR5V0U1SO-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 704630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 5.5V 0.3W 3-Pin SOT-23 T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DRTR5V0U1SO-7 |
| Datasheet download |
| Part Number | DRTR5V0U1SO-7 |
|---|---|
| Direction Type | Uni-Directional |
| Operating Temperature | -65 to 150 °C |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 5.5 V |
| ESD Protection | Yes |
| Product Dimensions | 2.9 x 1.3 x 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Breakdown Voltage | 6 V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 0.3 W |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Leakage Current | 0.1 uA |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Pin Count | 3 |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Peak Pulse Current | 5 A |
| Screening Level | Automotive |
| MSL Level | 1 |
| Package | 3SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-DRTR5V0U1SO-7 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 24V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ24CA-13-F.pdf |
|
ROHM | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 200W 2-Pin SOD-123 T R Download PDF datasheet for RSA5MGTR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 43V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ43A-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 25.6V 400W 2-Pin DO-220AA T R Download PDF datasheet for TPSMP30AHM3 84A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 30.8V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE36CAHE3 54.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 12V 500W 2-Pin DO-15 Ammo Download PDF datasheet for SA12CA-E3 73.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 51V 3KW 2-Pin DO-214AB Download PDF datasheet for SMLJ51CA.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 188V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ188A-TR.pdf |
|
Texas Instruments | 1-Channel ESD Protection Diode for USB T Download PDF datasheet for TPD1E01B04DPYR.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 58.1V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for BZW06-58BRL.pdf |