| Part Number | SMAJ24CA-13-F |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 811510 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 24V 400W 2-Pin SMA T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMAJ24CA-13-F |
| Datasheet download |
| Part Number | SMAJ24CA-13-F |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Configuration | Single |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Test Current | 1 mA |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Maximum Peak Pulse Current | 10.3 A |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 24 V |
| Minimum Breakdown Voltage | 26.7 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Supplier Package | SMA |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 4.6 x 2.92 x 2.1 mm |
| Maximum Clamping Voltage | 38.9 V |
| MSL Level | 1 |
| ESD Protection | No |
| Peak Pulse Power Dissipation | 400 W |
| Package | 2SMA |
| Replacement Part Number | PART-SMAJ24CA-13-F |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 5V 600W 2-Pin SMB Download PDF datasheet for SMBJ5.0CA.pdf |
|
Toshiba | Diode Zener Single 12V 5% 150mW 2-Pin fSC Download PDF datasheet for DF2S12FS(TH3,T).pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 33V 600W 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMBJ33A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 12V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ12A-E3 57T.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 70V 600W 2-Pin SMB Download PDF datasheet for SMBJ70A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 70V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ70A-E3 61.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 10.2V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T12CA.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 58V 600W 2-Pin SOD-128 T R Download PDF datasheet for PTVS58VP1UP,115.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 28.2V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB33CA-E3 5B.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 16V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ16A-E3 57T.pdf |