| Part Number | SMAJ20A-13-F |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 227730 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 20V 400W 2-Pin SMA T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMAJ20A-13-F |
| Datasheet download |
| Part Number | SMAJ20A-13-F |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Configuration | Single |
| Minimum Breakdown Voltage | 22.2 V |
| Maximum Peak Pulse Current | 12.3 A |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Pin Count | 2 |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Test Current | 1 mA |
| Maximum Clamping Voltage | 32.4 V |
| Supplier Package | SMA |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Peak Pulse Power Dissipation | 400 W |
| Product Dimensions | 4.6 x 2.92 x 2.1 mm |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 20 V |
| MSL Level | 1 |
| ESD Protection | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 2SMA |
| Replacement Part Number | PART-SMAJ20A-13-F |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 24V 3000W 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for 3KASMC24AHE3_A I.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 77.8V 1500W 2-Pin Case 1.5KE Paper T R Download PDF datasheet for 1.5KE91CAHE3_A C.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 43V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ43CA-E3 5A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 51V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ51CA-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 17.1V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for 1.5SMC20AHE3 9AT.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 3.3V 200W 2-Pin ST Mite T R Download PDF datasheet for SM2T3V3A.pdf |
|
ON Semiconductor | SS SC88 BR XSTR DUAL 50V Download PDF datasheet for SMUN5312DW1T1G.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 18V 600W 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMBJ18CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 77.8V 1.5KW 2-Pin Case 1.5KE T R Download PDF datasheet for 1.5KE91CAHE3 54.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 12V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ12A-TR.pdf |