| Part Number | SMBJ45CAHE3 5B |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 818030 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 45V 600W 2-Pin SMB T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMBJ45CAHE3 5B |
| Datasheet download |
| Part Number | SMBJ45CAHE3 5B |
|---|---|
| Configuration | Single |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | SMB |
| Rad Hard | No |
| Maximum Clamping Voltage | 72.7 V |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 45 V |
| Maximum Peak Pulse Current | 8.3 A |
| Pin Count | 2 |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Product Dimensions | 4.7 x 3.8 mm |
| Test Current | 1 |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Breakdown Voltage | 50 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| ESD Protection | No |
| Package | 2SMB |
| Replacement Part Number | PART-SMBJ45CAHE3 5B |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 33.3V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB39A-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 54V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ54A-E3 57T.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 30V 600W 2-Pin SMB Download PDF datasheet for SMBJ30CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 15V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ15A-E3 52.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 342V 1.5KW 2-Pin DO-201 T R Download PDF datasheet for 1.5KE400A.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Uni-Dir 54V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ54A-13-F.pdf |
|
Vishay | 600W,24V 5%,UNIDIR,SMA TVS Download PDF datasheet for SMA6J24AHM3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 48V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ48CA-E3 61.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Uni-Dir 43V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ43A-13-F.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 15.3V 400W 2-Pin DO-220AA T R Download PDF datasheet for TPSMP18AHM3 84A.pdf |