| Part Number | SMCJ16A |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 489800 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 16V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ16A |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ16A |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| ESD Protection | No |
| Supplier Package | DO-214AB |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1500 W |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 16 V |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Maximum Clamping Voltage | 26 V |
| Product Dimensions | 7.15 x 6.25 x 2.45 mm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Test Current | 1 mA |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Peak Pulse Current | 57.7 A |
| Minimum Breakdown Voltage | 17.8 V |
| MSL Level | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 2DO-214AB |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ16A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 342V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE400CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 20.5V 1500W 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for TPSMC24AHE3_A H.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 40V 600W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMA6J40A-TR.pdf |
|
Diodes Incorporated | GENERAL PROTECTION PP X3-DFN0603-2 T&R 10K Download PDF datasheet for D5V0Q1B2LP3-7.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 20V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ20A-E3 52.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 3.3V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMLVT3V3.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Directional 33V 3KW 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for SMC3K33CA-M3 57.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 30V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ30CA-E3\\57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 85V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ85A-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 10.2V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SM15T12CA-E3 57T.pdf |