| Part Number | SMAJ10A-13-F |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 494640 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 10V 400W 2-Pin SMA T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMAJ10A-13-F |
| Datasheet download |
| Part Number | SMAJ10A-13-F |
|---|---|
| Peak Pulse Power Dissipation | 400 W |
| Maximum Peak Pulse Current | 23.5 A |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Product Dimensions | 4.6 x 2.92 x 2.1 mm |
| Supplier Package | SMA |
| Maximum Clamping Voltage | 17 V |
| Minimum Breakdown Voltage | 11.1 V |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 10 V |
| Configuration | Single |
| Test Current | 1 mA |
| ESD Protection | No |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Pin Count | 2 |
| Package | 2SMA |
| Replacement Part Number | PART-SMAJ10A-13-F |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 85.5V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T100A-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 30V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ30CAHE3 61.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 171V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T200CA.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 30V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ30A-TR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 130V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ130A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ5.0A-E3 9AT.pdf |
|
ON Semiconductor | DIO SGNL 200V SOT-23 BAS21 - |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 25.6V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T30CA.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 16V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ16CA-13-F.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 36V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ36AHE3 57T.pdf |