| Part Number | PAM8902HKER |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 730590 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Audio Amp Speaker 1-CH Mono Class-D 16-Pin QFN T R |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | Audio Amplifier |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PAM8902HKER |
| Datasheet download |
| Part Number | PAM8902HKER |
|---|---|
| Total Harmonic Distortion Noise | 0.3 % |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Type | 1-Channel Mono |
| Input Signal Type | Single |
| Minimum CMRR | 60 dB |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.5 V |
| Pin Count | 16 |
| Function | Speaker |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Power Supply Type | Single |
| Supplier Package | QFN |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Product Dimensions | 4 x 4 x 0.7 |
| Amplifier Type | Class-D |
| Typical PSRR | 70 dB |
| Screening Level | Industrial |
| Typical Single Supply Voltage | 3.6 V |
| Output Signal Type | Differential |
| Max Processing Temp | 250 |
| Typical Voltage Gain | 32.5 dB |
| Rail to Rail | No |
| Package | 16QFN |
| Replacement Part Number | PART-PAM8902HKER |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Audio Amp Microphone 1-CH Mono Class-AB 6-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for FAN3850AUC16X.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1.25W Class-AB 8-Pin BGA MICROSTAR JUNIOR T R Download PDF datasheet for TPA6205A1ZQVR.pdf |
|
Infineon | Digital Audio Amplifier Driver, 100V 1.2A 2-OUT Hi Lo Side Half Brdg 16-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for IRS20955STRPbF.pdf |
|
ISSI | Audio Amp Speaker 1-CH Mono Class-AB 8-Pin SOP T R Download PDF datasheet for IS31AP4996-GRLS2-TR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 2.9W Class-D 25-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPA2051D3YFFR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 41.5W Class-AB 48-Pin HTQFP EP T R Download PDF datasheet for TAS5727PHPR.pdf |
|
DSPG | DSPDCX81AC0CFAE3FNC FLASH BASED SOC BASE - |
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.15W Class-AB 10-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPA6112A2DGQR.pdf |
|
STMicroelectronics | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 20W Class-D 36-Pin PowerSSO EP T R Download PDF datasheet for TDA7491HV13TR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 1.07W Class-AB 14-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM4992SD NOPB.pdf |