| Part Number | TPA6130A2YZHR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 448740 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Audio Amp Headphone Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 0.29W Class-AB 16-Pin DSBGA T R |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | Audio Amplifier |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPA6130A2YZHR |
| Datasheet download |
| Part Number | TPA6130A2YZHR |
|---|---|
| Function | Headphone/Speaker |
| Typical Single Supply Voltage | 3|5 V |
| Typical PSRR | 109 dB |
| Typical Output Power x Channels @ Load | 0.29x1@16Ohm|0.138x2@16Ohm W |
| Total Harmonic Distortion Noise | 0.0055@16Ohm@35mW|0.0027@16Ohm@35mW % |
| Typical Supply Current | [email protected] mA |
| Output Type | 1-Channel Mono|2-Channel Stereo |
| Rad Hard | No |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.5 V |
| Supplier Package | DSBGA |
| Minimum CMRR | 68 dB |
| Output Signal Type | Differential|Single |
| Input Signal Type | Differential |
| Product Dimensions | 2.3 x 2.3 x 0.48 mm |
| Pin Count | 16 |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Power Dissipation | 4100 mW |
| Maximum Supply Current | [email protected] mA |
| Maximum Load Resistance | 16 Ohm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Amplifier Type | Class-AB |
| Power Supply Type | Single |
| Rail to Rail | No |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 16DSBGA |
| Replacement Part Number | PART-TPA6130A2YZHR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.15W Class-AB 8-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPA6111A2DGNRG4.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 1.07W Class-AB 14-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM4992SD NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1.25W Class-AB 8-Pin BGA MICROSTAR JUNIOR T R Download PDF datasheet for TPA6205A1ZQVR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 0.325W Class-AB 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for LM386M-1.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2.7W Class-D 16-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPA2013D1YZHR.pdf |
|
STMicroelectronics | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 36W Class-AB 36-Pin PowerSSO EP T R Download PDF datasheet for STA350BWTR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2.6W Class-D 10-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM48310SD NOPB.pdf |
|
NXP | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.04W Class-AB 8-Pin SO Tube Download PDF datasheet for TDA1308T N2,112.pdf |
|
ROHM | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo Class-D 56-Pin UQFN Embossed T R Download PDF datasheet for BM5449MWV-E2.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1.25W Class-AB 8-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPA6203A1DRBR.pdf |