| Part Number | NAU8223YG |
|---|---|
| Manufacturer | Nuvoton Technology |
| Quantity in stock | 196390 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 3.1W Class-D 20-Pin QFN EP |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | Audio Amplifier |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NAU8223YG |
| Datasheet download |
| Part Number | NAU8223YG |
|---|---|
| Package Dimensions | 4 x 4 x 0.73 mm |
| Supplier Package | QFN EP |
| Function | Speaker |
| Output Type | 2-Channel Stereo |
| Amplifier Type | Class-D |
| Screening Level | Industrial |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Signal Type | Differential |
| Typical Output Power x Channels @ Load | 3.1x1@4Ohm W |
| Input Signal Type | Differential |
| Minimum CMRR | 80 dB |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Power Supply Type | Single |
| Rad Hard | No |
| Typical Single Supply Voltage | 3.7 V |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Typical PSRR | 87 dB |
| Maximum Load Resistance | 8 Ohm |
| Rail to Rail | No |
| Pin Count | 20 |
| Package | 20QFN EP |
| Replacement Part Number | PART-NAU8223YG |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 3.24W Class-D 9-Pin DS-BGA T R Download PDF datasheet for TPA2038D1YFFR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.3W Class-AB 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM4881MX NOPB.pdf |
|
STMicroelectronics | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 36W Class-AB 36-Pin PowerSSO EP T R Download PDF datasheet for STA350BWTR.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.125W Class-AB 16-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX97220AETE+T.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1.5W Class-AB 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM4991MAX NOPB.pdf |
|
ROHM | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 10W Class-D 48-Pin VQFN-V EP T R Download PDF datasheet for BD5426MUV-E2.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 15W Class-D 32-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX9736BETJ+T.pdf |
|
Nuvoton Technology | AUDIO AMP - |
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone Speaker 2-CH Stereo 3W Class-AB 28-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPA6030A4PWPR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 0.085W Class-AB 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LM4916MM NOPB.pdf |