| Part Number | PAM8904JER |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 709950 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Audio Amp Speaker 1-CH Mono Class-AB 16-Pin UQFN T R |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | Audio Amplifier |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PAM8904JER |
| Datasheet download |
| Part Number | PAM8904JER |
|---|---|
| Minimum Single Supply Voltage | 2.3 V |
| Typical Single Supply Voltage | 3 V |
| Pin Count | 16 |
| Supplier Package | UQFN |
| Rail to Rail | No |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Function | Speaker |
| Max Processing Temp | 260 |
| Power Supply Type | Single |
| Amplifier Type | Class-AB |
| Input Signal Type | Single |
| Maximum Single Supply Voltage | 5 V |
| Typical Supply Current | 7.9 mA |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Type | 1-Channel Mono |
| Screening Level | Industrial |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 0.58 |
| Output Signal Type | Single |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Package | 16UQFN |
| Replacement Part Number | PART-PAM8904JER |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo Class-D 32-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for TPA3131D2RHBT.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 0.29W Class-AB 20-Pin WQFN EP T R Download PDF datasheet for TPA6130A2RTJT.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.095W Class-AB 14-Pin uSMD T R Download PDF datasheet for LM48820TM NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 2.1W Class-D 20-Pin WQFN EP T R Download PDF datasheet for TPA2012D2RTJR.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.13W Class-AB 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MAX9722AEUE+T.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 1.72W Class-D 16-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPA2026D2YZHR.pdf |
|
STMicroelectronics | Audio Amp Speaker 4-CH Stereo 27W Class-AB 27-Pin(27+Tab) FLEXIWATT(Vertical) Tube Download PDF datasheet for TDA7388A.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 3W Class-AB 8-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM4871LD NOPB.pdf |
|
ISSI | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.03W Class-AB 20-Pin QFN T R Download PDF datasheet for IS31AP4913-QFLS2-TR.pdf |
|
Diodes Incorporated | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo Class-D 40-Pin QFN T R Download PDF datasheet for PAM8610TR.pdf |