| Part Number | TPA6100A2DGKR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 834300 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.05W Class-AB 8-Pin VSSOP T R |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | Audio Amplifier |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPA6100A2DGKR |
| Datasheet download |
| Part Number | TPA6100A2DGKR |
|---|---|
| Maximum Supply Current | [email protected] mA |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Power Dissipation | 469 mW |
| Typical Output Power x Channels @ Load | 0.05x2@16Ohm W |
| Maximum Load Resistance | 32 Ohm |
| Function | Headphone |
| Typical PSRR | 72 dB |
| Supplier Package | VSSOP |
| Total Harmonic Distortion Noise | 0.4@[email protected] % |
| Output Type | 2-Channel Stereo |
| Typical Supply Current | [email protected] mA |
| Power Supply Type | Single |
| Maximum Single Supply Voltage | 3.6 V |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 0.97 mm |
| Typical Single Supply Voltage | 3 V |
| Output Signal Type | Single |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Minimum Single Supply Voltage | 1.6 V |
| Rail to Rail | No |
| Input Signal Type | Single |
| Amplifier Type | Class-AB |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Gold |
| Package | 8VSSOP |
| Replacement Part Number | PART-TPA6100A2DGKR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1W Class-AB 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM4889MAX NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.025W Class-AB 12-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX9725AETC+.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 1.07W Class-AB 14-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM4992SD NOPB.pdf |
|
STMicroelectronics | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 25W Class-AB 11-Pin(11+Tab) MULTIWATT V Tube Download PDF datasheet for TDA7265.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1.25W Class-AB 8-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPA6205A1DGNR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1.7W Class-AB 8-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPA6204A1DRBR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 4-CH Stereo 20.6W Class-D 64-Pin HTQFP EP T R Download PDF datasheet for TAS5716PAPR.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Microphone 1-CH Mono Class-AB 8-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX4467EKA+T.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.15W Class-AB 10-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPA6112A2DGQR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 0.7W Class-AB 8-Pin HTSSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPA741DGNG4.pdf |