| Part Number | TPA2001D1PW |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 230500 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1W Class-D 16-Pin TSSOP Tube |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | Audio Amplifier |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPA2001D1PW |
| Datasheet download |
| Part Number | TPA2001D1PW |
|---|---|
| Amplifier Type | Class-D |
| Mounting | Surface Mount |
| Typical Output Power x Channels @ Load | 1x1@8Ohm W |
| Typical Supply Current | 4@5V mA |
| Output Type | 1-Channel Mono |
| Maximum Supply Current | 6@5V mA |
| Maximum Load Resistance | 8 Ohm |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 1.05 mm |
| MSL Level | 1 |
| Total Harmonic Distortion Noise | 0.1@8Ohm@1W % |
| Maximum Power Dissipation | 774 mW |
| Supplier Package | TSSOP |
| Typical PSRR | 77 dB |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Input Signal Type | Differential |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 16 |
| Function | Speaker |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Rail to Rail | No |
| Output Signal Type | Differential |
| Typical Single Supply Voltage | 3|5 V |
| Power Supply Type | Single |
| Package | 16TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-TPA2001D1PW |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 55W Class-B 20-Pin HSOP T R Download PDF datasheet for TDA8566TH N2S,118.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.15W Class-AB 8-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPA6111A2DGNR.pdf |
|
STMicroelectronics | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 45W Class-AB 11-Pin(11+Tab) MULTIWATT V Tube Download PDF datasheet for E-TDA7396.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1.3W Class-AB 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LM4667MM NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.06W Class-AB 16-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX9723CETE+.pdf |
|
Diodes Incorporated | Audio Amp Speaker 1-CH Mono Class-D 16-Pin SOP T R Download PDF datasheet for PAM8003DR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 0.7W Class-AB 8-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPA721DGNR.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.125W Class-AB 16-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX97220DETE+T.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 2.15W Class-AB 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPA6020A2RGWR.pdf |
|
ON Semiconductor | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 8W Class-AB 10-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for LA4535MC-BH.pdf |