| Part Number | PI4MSD5V9546ALEX |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 433820 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | PERPI4MSD5V9546ALEX I O EXPANDER |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Bus Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PI4MSD5V9546ALEX |
| Datasheet download |
| Part Number | PI4MSD5V9546ALEX |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Free | Yes |
| Number of Inputs per Chip | 14 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Family | PI4MSD5V9546A |
| Screening Level | Industrial |
| Packaging | Tape and Reel |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Low Level Output Current | 6 mA |
| Green | Yes |
| Logic Function | I2C Bus Switch |
| Configuration | 4 x 2:1 |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.2|1.8|2.5|3.3|5 V |
| Number of Outputs per Chip | 10 |
| Logic Family | MSD |
| Maximum On Resistance | 70 Ohm |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Number of Elements per Chip | 8 |
| Propagation Delay Test Condition | 15 pF |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Package | 16TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-PI4MSD5V9546ALEX |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Diodes Incorporated | Bus Switch 2-Element CMOS 16-IN 40-Pin BQSOP T R Download PDF datasheet for PI3B32X245BEX.pdf |
|
Texas Instruments | Bus Switch 2-Element CMOS 8-IN 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74CB3Q3244PWR.pdf |
|
Integrated Device Technology | High-Speed CMOS 10-Bit Bus Switch with Flow-Thru Pinout Download PDF datasheet for QS3861QG8.pdf |
|
Diodes Incorporated | Multiplexer Demultiplexer Bus Switch 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for PI3B3253LE.pdf |
|
Texas Instruments | Bus Switch 1-Element CMOS 1-IN 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74CBTD1G384DBVT.pdf |
|
Nexperia | Bus Switch 2-Element CMOS 2-IN 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CBT3306PW,118.pdf |
|
Diodes Incorporated | Bus Switch 2-Element CMOS 10-IN 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PI5C3384LEX.pdf |
|
Diodes Incorporated | Multiplexer Demultiplexer Bus Switch 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for PI3CH480QEX.pdf |
|
Texas Instruments | Bus Switch 2-Element CMOS 10-IN 24-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74CBT3384CDBQR.pdf |
|
Nexperia | Bus Switch 2-Element CMOS 2-IN 8-Pin XSON T R Download PDF datasheet for CBT3306GT,115.pdf |