| Part Number | SMBJ14CA-13-F |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 834870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 14V 600W 2-Pin SMB T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMBJ14CA-13-F |
| Datasheet download |
| Part Number | SMBJ14CA-13-F |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 W |
| MSL Level | 1 |
| Minimum Breakdown Voltage | 15.6 V |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | SMB |
| Maximum Clamping Voltage | 23.2 V |
| ESD Protection | No |
| Maximum Peak Pulse Current | 25.8 A |
| Product Dimensions | 4.57 x 3.94 x 2.3 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 14 V |
| Pin Count | 2 |
| Test Current | 1 mA |
| Configuration | Single |
| Package | 2SMB |
| Replacement Part Number | PART-SMBJ14CA-13-F |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ROHM | Diode TVS Single Bi-Dir 5V 60W 2-Pin SOD-962 Embossed T R Download PDF datasheet for VS5V0BC1EST15R.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 24V 3000W 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for 3KASMC24AHE3_A I.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 36V 6.6KW 2-Pin DO-218AB T R Download PDF datasheet for SM8S36AHE3 2D.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 36V 6600W 2-Pin DO-218AB T R Download PDF datasheet for SM8S36AHE3_A I.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 3.3V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMLVT3V3.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 60V 600W 2-Pin SOD-128 T R Download PDF datasheet for PTVS60VP1UP,115.pdf |
|
ON Semiconductor | SS SOT23 BR XSTR SPCL TR Download PDF datasheet for SMMUN2111LT3G.pdf |
|
INPAQ TECHNOLOGY | TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR - |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 33V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ33CA-E3 52.pdf |
|
Toshiba | DIODE Download PDF datasheet for DF5A5.6LFULFT.pdf |