| Part Number | SMBJ30A-13-F |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 266000 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 30V 600W 2-Pin SMB T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMBJ30A-13-F |
| Datasheet download |
| Part Number | SMBJ30A-13-F |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Minimum Breakdown Voltage | 33.3 V |
| Rad Hard | No |
| Configuration | Single |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Test Current | 1 mA |
| Maximum Peak Pulse Current | 12.4 A |
| Product Dimensions | 4.57 x 3.94 x 2.3 mm |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 W |
| Maximum Clamping Voltage | 48.4 V |
| Supplier Package | SMB |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 30 V |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| ESD Protection | No |
| Package | 2SMB |
| Replacement Part Number | PART-SMBJ30A-13-F |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 5.8V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SM15T6V8CA-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 33.3V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for 1.5SMC39CA-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Surface Mount PAR\u00ae Transient Voltage Suppressors - |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 16V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ16A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 33V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ33CAHE3 57T.pdf |
|
AVX | TVS DIODE 10VC 8A 0402 Download PDF datasheet for GG040205170N2P.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Directional 1000W 2-Pin SMF T R Download PDF datasheet for SMF12A-E3-08.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 40.2V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB47CA-E3 5B.pdf |
|
ROHM | DIODE SCHOTTKY; PMDS; T R - |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 17V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ17A-E3 9AT.pdf |