| Part Number | DFLT30A-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 518860 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 30V 1.125KW 2-Pin PowerDI 123 T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DFLT30A-7 |
| Datasheet download |
| Part Number | DFLT30A-7 |
|---|---|
| Supplier Package | PowerDI 123 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Operating Temperature | -65 to 150 °C |
| ESD Protection | No |
| Product Dimensions | 2.8 x 1.78 x 0.98 mm |
| Maximum Clamping Voltage | 48.4 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Breakdown Voltage | 33.3 V |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 30 V |
| Pin Count | 2 |
| Test Current | 1 mA |
| Configuration | Single |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1125 W |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Maximum Peak Pulse Current | 4.65 A |
| Package | 2PowerDI 123 |
| Replacement Part Number | PART-DFLT30A-7 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 30W 10-Pin DFN Download PDF datasheet for CDDFN10-0524P.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ5.0A-E3 52.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Uni-Dir 54V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ54A-13-F.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 342V 1.5KW 2-Pin Case 1.5KE T R Download PDF datasheet for 1.5KE400CA-E3 54.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 15.3V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB18A-E3 52.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 16V 600W 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMBJ16CA.pdf |
|
ON Semiconductor | ZEN SOD123 REG 0.5W SPCL - |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 60V 600W 2-Pin SOD-128 T R Download PDF datasheet for PTVS60VP1UP,115.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 26V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for 1SMA26AT3G.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 15V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ15A-E3 61.pdf |