| Part Number | SMCJ54A-13-F |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 411480 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 54V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ54A-13-F |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ54A-13-F |
|---|---|
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 x 2.3 mm |
| Pin Count | 2 |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1500 W |
| Maximum Clamping Voltage | 87.1 V |
| Configuration | Single |
| Test Current | 1 mA |
| Maximum Peak Pulse Current | 17.2 A |
| ESD Protection | No |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 54 V |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Supplier Package | SMC |
| Minimum Breakdown Voltage | 60 V |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ54A-13-F |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 13.6V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB16A-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 20V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ20A-E3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 33.3V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for P4SMA39CAHE3 5A.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 30W 10-Pin DFN Download PDF datasheet for CDDFN10-0524P.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 16V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ16CA-13-F.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 3.3V 150W 2-Pin Micro SMP T R Download PDF datasheet for MSP3V3-M3 89A.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 28.2V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T33A.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 8.5V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ8.5CA-TR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 58.1V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for P4SMA68A-E3 5A.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 15.3V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB18AT3G.pdf |