| Part Number | SMCJ58CA-13-F |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 391780 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 58V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ58CA-13-F |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ58CA-13-F |
|---|---|
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 x 2.3 mm |
| Maximum Peak Pulse Current | 16 A |
| ESD Protection | No |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1500 W |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 58 V |
| Pin Count | 2 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Test Current | 1 mA |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Supplier Package | SMC |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Maximum Clamping Voltage | 93.6 V |
| Minimum Breakdown Voltage | 64.4 V |
| MSL Level | 1 |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ58CA-13-F |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 18.8V 400W 2-Pin DO-214AC T R Download PDF datasheet for P4SMA22CA-E3 61.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 85V 600W 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMBJ85CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 15V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ15CA-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 51V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ51CA-E3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 5.8V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T6V8CA-E3 52.pdf |
|
Infineon | Single Bi-Dir 5.3V 2-Pin TSSLP T R Download PDF datasheet for ESD112B102ELSE6327XTSA1.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 15V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ15CA-E3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 25.6V 400W 2-Pin DO-220AA T R Download PDF datasheet for TPSMP30AHM3 84A.pdf |
|
Nexperia | PTVS20VZ1USK DSN1608-2 REEL 7 - |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 12V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ12CA-E3 5B.pdf |