| Part Number | SMBJ51A |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 783470 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 51V 600W 2-Pin DO-214AA T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMBJ51A |
| Datasheet download |
| Part Number | SMBJ51A |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Product Dimensions | 4.75 x 3.95 x 2.45 mm |
| Maximum Peak Pulse Current | 7.3 A |
| Maximum Clamping Voltage | 82.4 V |
| ESD Protection | No |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Minimum Breakdown Voltage | 56.7 V |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Test Current | 1 mA |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 51 V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 W |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | DO-214AA |
| MSL Level | 1 |
| Package | 2DO-214AA |
| Replacement Part Number | PART-SMBJ51A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Liteon Opto | Diode TVS Single Bi-Dir 7.5V 400W 2-Pin SMA Download PDF datasheet for SMAJ7.5CA.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 10V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ10CAA-TR.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 18.8V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T22CA.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 30.8V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T36A.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 20V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ20A-TR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 28.2V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB33CAHE3 5B.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 48V 600W 2-Pin SMB Download PDF datasheet for SMBJ48CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 15V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ15A-E3 5A.pdf |
|
Semtech | Diode TVS Dual Uni-Dir 5.5V 200W 6-Pin SLP EP T R Download PDF datasheet for RClamp0854P.TCT.pdf |
|
Infineon | Diode TVS Single Uni-Dir 5.3V 2-Pin TSSLP T R Download PDF datasheet for ESD114-U1-02ELE6327.pdf |