RPC16104F Dubilier Components
RPC16104F Images
Please contact us for more photos of RPC16104F
Part Number RPC16104F
Manufacturer Dubilier Components
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description 100K 0603 1% RESISTOR CHIP
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level RPC16104F
Datasheet download RPC16104F.pdf
Request Quotation for RPC16104F
RPC16104F Specifications
Part Number RPC16104F
Mounting Surface Mount
Case Size 0603
Packaging Paper Tape and Reel
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Lead Free Yes
Resistance Value 100 kOhm
Operating Temperature -55 to 125 °C
Tolerance 1 %
Family RPC
Type Thick Film
Rad Hard No
Case Style Molded
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm