| Part Number | DRQ73-3R3-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 638130 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 3.54uH 14.16uH 20% 100KHz Ferrite 3.31A 1.66A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DRQ73-3R3-R |
| Datasheet download |
| Part Number | DRQ73-3R3-R |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Protection Style | Shielded |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum DC Current | |
| Core Material | Ferrite |
| Max Processing Temp | 260 |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Package/Case | 7.6 X 7.6 X 3.55 |
| Product Dimensions | 7.6 x 7.6 x 3.55 mm |
| Technology | Wirewound |
| Type | Power |
| Tolerance | 20 % |
| Maximum DC Resistance | |
| Inductance | |
| Minimum Quality Factor | |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Impedance | |
| Product Depth | 7.6 mm |
| Product Height | 3.55 mm |
| Product Length | 7.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-DRQ73-3R3-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 1.5uH 20% 100KHz Ferrite 2.53A 2020 T R Download PDF datasheet for SD14-1R5-R.pdf |
|
TDK | Ind 10uH 10% 2.52MHz 10Q-Factor Ferrite 690mA 2220 Blister T R Download PDF datasheet for B82442-A1103-K.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded 3.3uH 20% 100KHz Powdered Iron 6A T R Download PDF datasheet for HCMA0703-3R3-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz 29Q-Factor Ferrite 4A T R Download PDF datasheet for SRR1260-220M.pdf |
|
Bourns | Ind General Purpose Chip Wirewound 15uH 10% 2.52MHz 30Q-Factor Ferrite 120mA 1210 T R Download PDF datasheet for CM322522-150KL.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind High Frequency Chip Multi-Layer 100nH 5% 100MHz 12Q-Factor Ceramic 300mA 0603 T R Download PDF datasheet for HK1608R10J-T.pdf |
|
TDK | Ind Power Shielded 2.2uH 20% 100KHz Ferrite 6.5A Blister T R Download PDF datasheet for B82464-G4222-M.pdf |
|
Eaton | Ind Power 50nH 20% 1MHz Ferrite 35A T R Download PDF datasheet for CL0904-2-50TR-R.pdf |
|
Abracon | Ind Power Shielded Wirewound 18uH 20% 100KHz 2.4A T R Download PDF datasheet for ASPI-8040S-180M-T.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 5.6uH 20% 100KHz 21A 6767 T R Download PDF datasheet for IHLP6767GZER5R6M01.pdf |