| Part Number | FP0906R1-R15-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 718010 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Wirewound 150nH 10% 100KHz Ferrite 51A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FP0906R1-R15-R |
| Datasheet download |
| Part Number | FP0906R1-R15-R |
|---|---|
| Tolerance | 10 % |
| Core Material | Ferrite |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package/Case | 6.2 X 9.4 X 8 |
| Family | FP0906R1 |
| Lead Free | Yes |
| Maximum DC Current | 51 A |
| Packaging | Tape and Reel |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Technology | Wirewound |
| Type | Power |
| Inductance | 150 nH |
| Maximum DC Resistance | 290 uOhm |
| Product Depth | 9.4 mm |
| Product Height | 8 mm |
| Product Length | 6.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-FP0906R1-R15-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Ind Chip Shielded Multi-Layer 560nH 10% 25MHz 30Q-Factor Ferrite 150mA 0603 T R Download PDF datasheet for CS160808-R56K.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 33uH 30% 100KHz Ferrite 2.2A Carrier T R Download PDF datasheet for CDRH104RNP-330NC.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 3.3uH 20% 100KHz Iron 7A T R Download PDF datasheet for SRP7030-3R3FM.pdf |
|
Pulse | Ind RF Chip Wirewound 68nH 2% 50MHz 65Q-Factor Ceramic 1A 1008 T R Download PDF datasheet for PE-1008CD680GTT.pdf |
|
Vishay | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz 3A 2525 T R Download PDF datasheet for IHLP2525CZER100M07.pdf |
|
Vishay | Ind Chip Molded Wirewound 10uH 10% 2.52MHz 10Q-Factor 550mA 1812 T R Download PDF datasheet for IMCH1812ER100K.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz Ferrite 970mA T R Download PDF datasheet for NRH2410T 2R2MN.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz Ferrite 12.5A Carrier T R Download PDF datasheet for CEP125NP-2R2MC-U.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 680nH 10% 100KHz Ferrite 26A T R Download PDF datasheet for HCF1007-R68-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 680uH 10% 100KHz 10Q-Factor Ferrite 800mA T R Download PDF datasheet for SDR1307-681KL.pdf |