| Part Number | SRR1206-331KL |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 273550 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 330uH 10% 1KHz 11Q-Factor Ferrite 600mA T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRR1206-331KL |
| Datasheet download |
| Part Number | SRR1206-331KL |
|---|---|
| Impedance | |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Minimum Quality Factor | |
| Maximum DC Resistance | |
| Inductance | |
| Maximum DC Current | |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Test Frequency | 1 kHz |
| Technology | Wirewound |
| Max Processing Temp | 230 |
| Core Material | Ferrite |
| Tolerance | 10 % |
| Rad Hard | No |
| Type | Power |
| MSL Level | 1 |
| Package/Case | 13 X 13 X 6.5 |
| Protection Style | Shielded |
| Product Dimensions | 13 x 13 x 6.5 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Product Depth | 13 mm |
| Product Height | 6.5 mm |
| Product Length | 13 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRR1206-331KL |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Ind Chip Wirewound 68nH 2% 200MHz 40Q-Factor Ceramic 600mA 0603 T R Download PDF datasheet for IMC0603ER68NG01.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 150Ohm 100MHz 800mA 0805 T R Download PDF datasheet for LI0805H151R-10.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Multi-Layer 2nH 0.3nH 100MHz 8Q-Factor Air 300mA 0402 Paper T R Download PDF datasheet for LQG15HS2N0S02D.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Wirewound 150nH 10% 100KHz Ferrite 61A T R Download PDF datasheet for FP1007R3-R15-R.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Chip Wirewound 10uH 10% 2.52MHz Ferrite 820mA 1007 T R Download PDF datasheet for CB2518T100K.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded 4.7uH 20% 100KHz Carbonyl Powder 12A T R Download PDF datasheet for SRP1245A-4R7M.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Ind High Frequency Chip Multi-Layer 8.2nH 5% 100MHz 10Q-Factor Ceramic 700mA 0603 Paper T R Download PDF datasheet for CIH10T8N2JNC.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 40uH 20% 100KHz Ferrite 5.35A 2.67A T R Download PDF datasheet for SRF1260-100M.pdf |
|
Bourns | Ind Common Mode Chip 11uH 700 Ohm -30% to 50% 100KHz Ferrite 300mA 1812 T R Download PDF datasheet for SRF4532-110Y.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Bobbin Core 150uH 10% 100KHz 24Q-Factor Ferrite 550mA T R Download PDF datasheet for PM105SB-151K-RC.pdf |