SRN5020-150M Bourns
SRN5020-150M Images
Please contact us for more photos of SRN5020-150M
Part Number SRN5020-150M
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Semi-Shielded Wirewound 15uH 20% 100KHz Ferrite 1.2A 2020 T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level SRN5020-150M
Datasheet download SRN5020-150M.pdf
Request Quotation for SRN5020-150M
SRN5020-150M Specifications
Part Number SRN5020-150M
Rad Hard No
Operating Temperature -25 to 120 °C
MSL Level 1
Tolerance 20 %
Core Material Ferrite
Lead Finish Tin
Max Processing Temp 260
Protection Style Semi-Shielded
Technology Wirewound
Package/Case 2020
Product Dimensions 5.2 x 5.2 x 2 mm
Test Frequency 100 kHz
Type Power
Product Depth 5.2 mm
Product Height 2 mm
Product Length 5.2 mm