| Part Number | SRP6540-5R6M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 275810 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 5.6uH 20% 100KHz Powdered Iron 5.5A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRP6540-5R6M |
| Datasheet download |
| Part Number | SRP6540-5R6M |
|---|---|
| Technology | Wirewound |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Tolerance | 20 % |
| Type | Power |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Max Processing Temp | 250 |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 2 |
| Package/Case | 7.2 X 6.5 X 4(Max) |
| Product Dimensions | 7.2 x 6.5 x 4(Max) |
| Supplier Package | SMD |
| Protection Style | Shielded |
| Maximum DC Current | 6.5 A |
| Core Material | Powdered Iron |
| Inductance | 3.3 uH |
| Maximum DC Resistance | 23 mOhm |
| Product Depth | 6.5 mm |
| Product Height | 4(Max) mm |
| Product Length | 7.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRP6540-5R6M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TAIYO YUDEN | Ind Chip Bead Shielded Multi-Layer 120Ohm 25% 100MHz Ferrite 800mA 0805 T R Download PDF datasheet for BK2125HM121-T.pdf |
|
Pulse | Ind Power Bead 100nH 15% 100KHz 68A T R Download PDF datasheet for PA4390.101HLT.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Shielded Wirewound 1uH 30% 100KHz Ferrite 2.1A T R Download PDF datasheet for NRS3015T1R0NNGH.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Chip Bead 220Ohm 25% 100MHz Ferrite 1.4A 0603 Paper T R Download PDF datasheet for BLM18PG221SN1D.pdf |
|
Bourns | Ind Power 1.5uH 20% 1MHz Ferrite 5A T R Download PDF datasheet for SDE0604A-1R5M.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Power Chip Unshielded Wirewound 10uH 10% 1MHz Ferrite 230mA 1206 Embossed T R Download PDF datasheet for LQH31CN100K03L.pdf |
|
Abracon | Ind Chip Molded Multilayer 0.22uH 5% 25MHz 15Q-Factor Ferrite 50mA 0603 Download PDF datasheet for AIML-0603-R22J.pdf |
|
Eaton | IND FP 140nH 70A PK 2 PAD SMT - |
|
Panasonic | Ind Choke Coil Shielded 22uH 20% 100KHz 900mA Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELL6SH220M.pdf |
|
Pulse | Ind Power Unshielded Wirewound 15uH 20% 100KHz 3A T R Download PDF datasheet for P0751.153NLT.pdf |