| Part Number | FP1007R1-R17-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 200430 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Power Wirewound 170nH 10% 100KHz Ferrite 60A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FP1007R1-R17-R |
| Datasheet download |
| Part Number | FP1007R1-R17-R |
|---|---|
| Type | High Current Power |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 10 % |
| Technology | Wirewound |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package/Case | 10.4 X 8 X 7 |
| Product Dimensions | 10.4 x 8 x 7 mm |
| Core Material | Ferrite |
| Product Depth | 8 mm |
| Product Height | 7 mm |
| Product Length | 10.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-FP1007R1-R17-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz Ferrite 900mA Carrier T R Download PDF datasheet for CDRH4D22HPNP-220MC.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 22uH 30% 100KHz Ferrite 2.5A Carrier T R Download PDF datasheet for CDRH104RNP-220NC.pdf |
|
Bourns | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 3.3uH 20% 100KHz Ferrite 2.4A 2020 T R Download PDF datasheet for SRN5020-3R3M.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 100uH 10% 1KHz 41Q-Factor Ferrite 1A T R Download PDF datasheet for SDR1005-101KL.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 470Ohm 100MHz Ferrite 700mA 0805 T R Download PDF datasheet for HZ0805G471R-10.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz Ferrite 1.2A T R Download PDF datasheet for NR10050T101M.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 22uH 20% 1KHz Ferrite 4.7A Carrier T R Download PDF datasheet for CDRH127 LDNP-220MC.pdf |
|
Bourns | Ind Data Line Choke 1mH 25% 100KHz Ferrite 500mA T R Download PDF datasheet for DR331-105BE.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Power Chip Unshielded Wirewound 47uH 10% 1MHz Ferrite 170mA 1210 Embossed T R Download PDF datasheet for LQH32CN470K53L.pdf |
|
NIC Components | NCB-H0402P121TR200F Download PDF datasheet for NCB-H0402P121TR200F.pdf |