| Part Number | FP1107R1-R51-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 247670 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Power Wirewound 510nH 10% 100KHz Ferrite 55A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FP1107R1-R51-R |
| Datasheet download |
| Part Number | FP1107R1-R51-R |
|---|---|
| Type | High Current Power |
| Product Dimensions | 11 x 7.2 x 7.5 mm |
| Package/Case | 11 X 7.2 X 7.5 |
| Technology | Wirewound |
| Tolerance | 10 % |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Core Material | Ferrite |
| Rad Hard | No |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Product Depth | 7.2 mm |
| Product Height | 7.5 mm |
| Product Length | 11 mm |
| Replacement Part Number | PART-FP1107R1-R51-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Murata Manufacturing | Ind Common Mode Shielded Wirewound 90Ohm 100MHz 1206 Embossed T R Download PDF datasheet for DLW31SN900SQ2L.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Multi-Layer 47nH 5% 100MHz 12Q-Factor Air 300mA 0603 Paper T R Download PDF datasheet for LQG18HN47NJ00D.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Common Mode Choke Wirewound 100uH -30% to 50% 1MHz 200mA 1812 Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for DLW43SH101XK2L.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 33uH 20% 1KHz Ferrite 1A T R Download PDF datasheet for SRR0735A-330M.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded 470nH 20% 100KHz 17.5A 2525 T R Download PDF datasheet for IHLP2525CZERR47M01.pdf |
|
Bourns | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 3.3uH 30% 100KHz Ferrite 3.2A T R Download PDF datasheet for SRN6045-3R3Y.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz Carbonyl Powder 5.5A T R Download PDF datasheet for SRP7028A-4R7M.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 120Ohm 100MHz 700mA 0603 T R Download PDF datasheet for LI0603G121R-10.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 60Ohm 100MHz Ferrite 4A 0603 T R Download PDF datasheet for HI0603P600R-10.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 1MHz 6.8A Carrier T R Download PDF datasheet for CDMC6D28NP-2R2MC.pdf |