| Part Number | FP1308R1-R11-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 599090 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Power Wirewound 110nH 10% 100KHz Ferrite 57A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FP1308R1-R11-R |
| Datasheet download |
| Part Number | FP1308R1-R11-R |
|---|---|
| Type | High Current Power |
| Maximum DC Resistance | |
| Inductance | 110 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Technology | Wirewound |
| Rad Hard | No |
| Package/Case | 13.46 X 12.7 X 8 |
| Tolerance | 10 % |
| Core Material | Ferrite |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Maximum DC Current | 57 |
| Product Dimensions | 13.46 x 12.7 x 8 mm |
| Product Depth | 12.7 mm |
| Product Height | 8 mm |
| Product Length | 13.46 mm |
| Replacement Part Number | PART-FP1308R1-R11-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Ind Power Wirewound 680uH 10% 100KHz 10Q-Factor Ferrite 800mA T R Download PDF datasheet for SDR1307-681KL.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 33uH 20% 100KHz 24Q-Factor Ferrite 3A T R Download PDF datasheet for SDR1806-330ML.pdf |
|
Abracon | Ind Chip Unshielded Multi-Layer 18nH 5% 100MHz 5Q-Factor Ceramic 100mA 0201 T R Download PDF datasheet for AIMC-0201-18NJ-T.pdf |
|
API Delevan | Ind Power Shielded Wirewound 22uH 20% 1KHz Ferrite 2A T R Download PDF datasheet for SPD74R-223M.pdf |
|
Bourns | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 1uH 30% 1MHz Ferrite 2.35A 1212 T R Download PDF datasheet for SRN3015-1R0Y.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 22uH 20% 100KHz 40Q-Factor Ferrite 3.6A T R Download PDF datasheet for SDR1307-220ML.pdf |
|
Eaton | IND,FLAT PAC,150NH ,2 PADS,SMT - |
|
Bourns | Ind Common Mode Choke 10mH 1.5A T R Download PDF datasheet for PM3700-70-RC.pdf |
|
NIC Components | Ind High Current Chip Bead 220Ohm 25% 100MHz Ferrite 2A 0603 T R Download PDF datasheet for NCB-H0603R221TR200F.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Shielded Wirewound 560nH 20% 100KHz Powdered Iron 25A T R Download PDF datasheet for HCM1104-R56-R.pdf |