| Part Number | HCP0704-1R8-H |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 312540 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Power Shielded Wirewound 1.8uH 25% 100KHz Powdered Iron 8.5A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCP0704-1R8-H |
| Datasheet download |
| Part Number | HCP0704-1R8-H |
|---|---|
| Test Frequency | 100 kHz |
| Tolerance | 25 % |
| Impedance | |
| Maximum DC Current | |
| Maximum DC Resistance | |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Minimum Quality Factor | |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 6.8 x 6.8 x 4 mm |
| Inductance | |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Powdered Iron |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package/Case | 6.8 X 6.8 X 4 |
| Type | High Current Power |
| Operating Temperature | -40 to 155 °C |
| Protection Style | Shielded |
| Product Depth | 6.8 mm |
| Product Height | 4 mm |
| Product Length | 6.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-HCP0704-1R8-H |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Ind Chip Shielded Multi-Layer 470nH 10% 25MHz 25Q-Factor 200mA 0805 T R Download PDF datasheet for ILSB0805ERR47K.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz 16Q-Factor Ferrite 6.5A T R Download PDF datasheet for SRR1210-100M.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Iron 3.5A T R Download PDF datasheet for SRP7030-100FM.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 20% 1KHz Ferrite 4A Carrier T R Download PDF datasheet for CDRH125NP-100MC.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz Carbonyl Powder 2.6A T R Download PDF datasheet for SRP4020TA-4R7M.pdf |
|
Eaton | Ind Power 50nH 20% 1MHz Ferrite 50A T R Download PDF datasheet for CPL2-5-50TR-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 1uH 4uH 20% 100KHz Ferrite 5.25A 2.63A T R Download PDF datasheet for SRF0703-1R0M.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Chip Bead Shielded Multi-Layer 120Ohm 25% 100MHz Ferrite 800mA 0805 T R Download PDF datasheet for BK2125HM121-T.pdf |
|
Abracon | Ind Chip Bead Multi-Layer 80Ohm 25% 100MHz Ferrite 1A 0805 T R Download PDF datasheet for ACML-0805-800-T.pdf |
|
TDK | Ind Chip Bead Shielded Multilayer 600Ohm 25% 100MHz Ferrite 500mA 0805 Punched Paper T R Download PDF datasheet for MMZ2012S601A.pdf |