| Part Number | HCM0503-3R3-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 319170 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 3.3uH 20% 100KHz Powdered Iron 5.5A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCM0503-3R3-R |
| Datasheet download |
| Part Number | HCM0503-3R3-R |
|---|---|
| Product Dimensions | 5.15 x 5.1 x 3(Max) |
| Max Processing Temp | 250 |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Pin Count | 2 |
| Type | Power |
| Package/Case | 5.15 X 5.1 X 3(Max) |
| Supplier Package | SMD |
| Rad Hard | No |
| Core Material | Powdered Iron |
| Protection Style | Shielded |
| Tolerance | 20 % |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Technology | Wirewound |
| Product Depth | 5.1 mm |
| Product Height | 3(Max) mm |
| Product Length | 5.15 mm |
| Replacement Part Number | PART-HCM0503-3R3-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | Ind Power Shielded 1.5uH 20% 100KHz 4.9A T R Download PDF datasheet for MPIA4040R4-1R5-R.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 15uH 20% 100KHz Ferrite 1.1A 2020 T R Download PDF datasheet for SD53-150-R.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Chip Bead Molded 26 Ohm Ferrite 6000mA Paper T R Download PDF datasheet for BLM18KG260TZ1D.pdf |
|
Panasonic | Ind Power Choke Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz 2.2A Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELLATV220M.pdf |
|
Eaton | Ind Power 100nH 20% 1MHz Ferrite 56A T R Download PDF datasheet for CL1208-6-100TR-R.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Chip Bead 10Ohm 25% 100MHz Ferrite 300mA 0402 Paper T R Download PDF datasheet for BLM15BB100SN1D.pdf |
|
Panasonic | Ind High Frequency Chip Laser Cut 100nH 5% 100MHz 8Q-Factor Ceramic 90mA 0402 T R Download PDF datasheet for ELJRFR10JFB.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz 2.6A 1008 T R Download PDF datasheet for IFSC1008ABER1R0M01.pdf |
|
Panasonic | Ind Choke Coil Shielded 6.8uH 20% 100KHz 1.5A Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELL6SH6R8M.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 22.36uH 89.44uH 20% 100KHz Ferrite 3.7A 1.84A T R Download PDF datasheet for DRQ125-220-R.pdf |