| Part Number | HCMA0503-4R7-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 730580 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded 4.7uH 20% 100KHz Powdered Iron 4.5A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCMA0503-4R7-R |
| Datasheet download |
| Part Number | HCMA0503-4R7-R |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Package/Case | 5.15 X 5.1 X 3(Max) |
| Type | Power |
| Product Dimensions | 5.15 x 5.1 x 3(Max) |
| Max Processing Temp | 250 |
| Supplier Package | SMD |
| Rad Hard | No |
| Protection Style | Shielded |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Tolerance | 20 % |
| Core Material | Powdered Iron |
| Product Depth | 5.1 mm |
| Product Height | 3(Max) mm |
| Product Length | 5.15 mm |
| Replacement Part Number | PART-HCMA0503-4R7-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz 9A 3232 T R Download PDF datasheet for IHLP3232CZER2R2M01.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power 120nH 15% 100KHz 371Q-Factor Ferrite 50A T R Download PDF datasheet for FP1010R1-R120-R.pdf |
|
TE Connectivity | Inductor, SMD, High Frequency, 36401E18NGTDF, 3640 Series, 0402 Pkg, 18nH, 2% Tol, T R 1k Download PDF datasheet for 7-1624108-0.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Thin Film 3.3nH 0.1nH 500MHz 13Q-Factor 190mA 0402 Paper T R Download PDF datasheet for LQP15MN3N3B02D.pdf |
|
Panasonic | Ind Power Choke Wirewound 2.5uH 20% 100KHz Metal 19.6A T R Download PDF datasheet for ETQP6M2R5YLC.pdf |
|
TDK | Ind Chip Laser Cut 2.2nH 0.2nH 100MHz 14Q-Factor Copper Plated Ceramic 1.5A 0603 T R Download PDF datasheet for B82496C3229Z.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Ferrite 1.2A Embossed T R Download PDF datasheet for NRS4018T100MDGJV.pdf |
|
NIC Components | Ind Chip Bead 600Ohm 25% 100MHz Ferrite 350mA 0603 T R Download PDF datasheet for NCB0603R601TR035F.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 80Ohm 100MHz 5A 0805 T R Download PDF datasheet for HI0805R800R-10.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Wirewound 24nH 2% 100MHz 40Q-Factor 500mA 0603 Paper T R Download PDF datasheet for LQW18AN24NG00D.pdf |