| Part Number | MPI2512V1-1R0-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 391590 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Power Shielded 1uH 20% 1MHz 2040Q-Factor 3.3A 1008 T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MPI2512V1-1R0-R |
| Datasheet download |
| Part Number | MPI2512V1-1R0-R |
|---|---|
| Supplier Package | 1008 |
| Pin Count | 2 |
| Package/Case | 1008 |
| Maximum DC Resistance | 44 |
| Maximum Processing Temperature | 260 |
| Tolerance | 20 |
| Test Frequency | 1 |
| Maximum Self Resonant Frequency | 85 |
| Package Dimensions | 2.5 x 2 x 1.2 |
| Maximum DC Current | 3.3 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Protection Style | Shielded |
| Minimum Quality Factor | 2040@3MHz |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Inductance | 1 |
| Type | High Current Power |
| Product Depth | 2 |
| Product Height | 1.2 |
| Product Length | 2.5 |
| Replacement Part Number | PART-MPI2512V1-1R0-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 30% 100KHz 11.26Q-Factor Ferrite 1.19A T R Download PDF datasheet for SRR4028-100Y.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 47uH 20% 100KHz 29Q-Factor Ferrite 950mA T R Download PDF datasheet for SRR7045-470M.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Shielded Wirewound 1.5uH 30% 100KHz Ferrite 4.5A 4.9 X 4.9 X 4.1 T R Download PDF datasheet for NRS5040T1R5NMGJ.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 1.5uH 20% 100KHz Iron 10A T R Download PDF datasheet for SRP7030-1R5FM.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Wirewound 13nH 2% 100MHz 35Q-Factor 600mA 0603 Paper T R Download PDF datasheet for LQW18AN13NG00D.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 470uH 10% 1KHz 14Q-Factor Ferrite 700mA T R Download PDF datasheet for SRR1208-471KL.pdf |
|
Abracon | Ind Chip Unshielded Wirewound 220nH 2% 100MHz 25Q-Factor Ceramic 140mA 0603 T R Download PDF datasheet for AISC-0603-R22G-T.pdf |
|
EMTEK | Ind Common Mode Filter Shielded 90Ohm 25% 100MHz 400mA 0805 T R Download PDF datasheet for CMF2012F-900-2P-T.pdf |
|
Panasonic | Ind Power Choke Coil 2.5uH 20% 100KHz Metal 14A T R Download PDF datasheet for ETQP5M2R5YFK.pdf |
|
Vishay | VISIHLP5050EZER3R3MA1 IHLP-5050EZ-A1 3.3 Download PDF datasheet for IHLP5050EZER3R3MA1.pdf |