| Part Number | MPIA4040R4-2R2-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 609400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded 2.2uH 20% 100KHz 3.9A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MPIA4040R4-2R2-R |
| Datasheet download |
| Part Number | MPIA4040R4-2R2-R |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Protection Style | Shielded |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Package/Case | 4.45 X 4.06 X 2 |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Type | Power |
| Product Dimensions | 4.45 x 4.06 x 2 |
| Pin Count | 2 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Tolerance | 20 % |
| Supplier Package | SMD |
| Product Depth | 4.06 mm |
| Product Height | 2 mm |
| Product Length | 4.45 mm |
| Replacement Part Number | PART-MPIA4040R4-2R2-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Pulse | Ind Power Unshielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz 2.5A 2424 T R Download PDF datasheet for PG0063.222NLT.pdf |
|
Eaton | Ind Power 50nH 20% 1MHz Ferrite 80A T R Download PDF datasheet for CLA1108-3-50TR-R.pdf |
|
Bourns | Ind Chip Shielded Wirewound 18uH 10% 2.52MHz 30Q-Factor Ferrite 120mA 1210 T R Download PDF datasheet for CMH322522-180KL.pdf |
|
Bourns | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Ferrite 2.1A 5040 T R Download PDF datasheet for SRN5040-100M.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Power Chip Shielded Wirewound 10uH 20% 1MHz Ferrite 380mA 1210 Embossed T R Download PDF datasheet for LQH32PB100MN0L.pdf |
|
Vishay | Ind Chip High Current Shielded 6.8uH 20% 100KHz 9A 4040 T R Download PDF datasheet for IHLP4040DZER6R8M1A.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 1KOhm 100MHz Ferrite 200mA 0402 T R Download PDF datasheet for HZ0402B102R-10.pdf |
|
SHENZHEN SUNLORD ELECTRONICS | W W SMD POWER INDU 3.0\u00d73.0\u00d71.2MM 47H Download PDF datasheet for SWPA3012S470MT.pdf |
|
Panasonic | Ind Power Choke Wirewound 10uH 20% 100KHz Metal 6.7A T R Download PDF datasheet for ETQP5M100YFK.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 47uH 30% 100KHz Ferrite 1.3A T R Download PDF datasheet for DR1030-470-R.pdf |