| Part Number | PKM2511EPIPLA |
|---|---|
| Manufacturer | Ericsson |
| Quantity in stock | 122200 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Module DC-DC 1-OUT 5V 10A 50W 8-Pin Quarter-Brick Tray |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PKM2511EPIPLA |
| Datasheet download |
| Part Number | PKM2511EPIPLA |
|---|---|
| Input Voltage | 18 to 36 V |
| Mounting | Through Hole |
| Output Power | 50 W |
| Output Current | 10 A |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Rad Hard | No |
| Number of Outputs | 1 |
| Lead Finish | Gold Over Nickel |
| Type | Step Down |
| Pin Count | 8 |
| Supplier Package | Quarter-Brick |
| Switching Regulator | Yes |
| Output Voltage | 5 V |
| Package Dimensions | 57.9 x 36.8 x 8.5 mm |
| Operating Temperature | -40 to 110 °C |
| Package | 8Quarter-Brick |
| Replacement Part Number | PART-PKM2511EPIPLA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.7V to 14V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LMR62014XMF NOPB.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 2.8V to 5.5V 12-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MP2147GD-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 6V 8-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS62060DSGT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Dual Step Down 4.5V to 18V 16-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS542941PWPR.pdf |
|
STMicroelectronics | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 18V 8-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for ST1S10PUR.pdf |
|
ON Semiconductor | Conv DC-DC Single Step Down 2.9V to 5.5V 16-Pin QFN T R Download PDF datasheet for NCP3135MNTXG.pdf |
|
Infineon | IC,BUCK REGULATOR,1.5MHZ,10A,PQFN,17P,TR Download PDF datasheet for IR3828MTRPBF.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 6V to 42V 14-Pin TSSOP EP Rail Download PDF datasheet for LM25010MH NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3.5V to 60V 16-Pin HTSSOP Tube Download PDF datasheet for LM46001PWP.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM2671MX-3.3 NOPB.pdf |