| Part Number | LM2670SX-3.3 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 724340 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 8-Pin(7+Tab) TO-263 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LM2670SX-3.3 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LM2670SX-3.3 NOPB |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Switching Regulator | Yes |
| Efficiency | 86 % |
| Maximum Input Voltage | 40 V |
| Operating Supply Voltage | 8 to 40 V |
| Minimum Input Voltage | 8 V |
| Maximum Output Current | 3 A |
| MSL Level | 3 |
| Max Processing Temp | 245 |
| Product Dimensions | 10.16 x 8.64 x 4.57 mm |
| Pin Count | 8 |
| Supplier Package | TO-263 |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Output Type | Fixed |
| Type | Step Down |
| Switching Frequency | 260 kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package | 8TO-263 |
| Replacement Part Number | PART-LM2670SX-3.3 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 6V to 42V 10-Pin MSOP EP T R Download PDF datasheet for LM25011MY NOPB.pdf |
|
BEL | Converter, DC-DC, Board-mountable, 35W, 40Vdc in, Quad 15Vdc 0.6A Out, -40\u00b0C~+85\u00b0C, Option I (Inhibit), Open Frame, for mobile applications Download PDF datasheet for 40IMX35D15D15-8IZ.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Dual Non-Inv Inv Step Up Step Down 2.95V to 6V 16-Pin WQFN EP Download PDF datasheet for TPS55010RTER.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V 17V 18-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS568215RNNT.pdf |
|
ROHM | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BD91361MUV-E2.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2V to 5.5V 10-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for TPS62005DGS.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.95V to 5.5V 16-Pin TSSOP EP T R Download PDF datasheet for LM20136MHX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 60V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM2594HVMX-ADJ NOPB.pdf |
|
Infineon | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 21V 15-Pin Power QFN EP T R Download PDF datasheet for IR3822MTRPBF.pdf |
|
MPS | 1.3MHZ 18V STEP-UP CONVERTER CH-VER - |