| Part Number | 3294-15 T2C9-1HMB |
|---|---|
| Manufacturer | Everlight |
| Quantity in stock | 455540 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LED Uni-Color White x=0.29 y=0.28K 2-Pin T-1 T R |
| Category | Lighting |
| Family | LEDs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3294-15 T2C9-1HMB |
| Datasheet download |
| Part Number | 3294-15 T2C9-1HMB |
|---|---|
| Color | White |
| Lens Shape Type | Circular |
| LED Material | InGaN |
| Number of LEDs | 1 |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 2 |
| Mounting | Through Hole |
| Supplier Package | T-1 |
| Viewing Angle | 80 ° |
| Maximum Forward Voltage per Color | 4 V |
| Lens Appearance | Colorless Non Diffused |
| Mounting Orientation | Top Mount |
| Screening Level | Industrial |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Maximum Power Dissipation | 100 mW |
| Maximum Forward Current | 30 mA |
| Type | Standard LED |
| Intensity | 2250(Max) mcd |
| Color Temperature | x=0.29/y=0.28 K |
| Package Dimensions | 3.8 x 4.15 mm |
| Lens Dimensions | 3.8 x 4.15 mm |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Category | Standard LED |
| Package | 2T-1 |
| Replacement Part Number | PART-3294-15 T2C9-1HMB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
GW JTLRS1.EM-K3LV-XX53-1-100-R18 OSRAM Opto Semiconductors |
OOSGW JTLRS1.EM-K3LV-XX53-1-100-R18 Q651 Download PDF datasheet for GW JTLRS1.EM-K3LV-XX53-1-100-R18.pdf |
|
Broadcom | LED - |
|
Panasonic | LED CHIP MONO-COLOR LI AMBER HIGH BRIGHT ESS SMD Download PDF datasheet for LNJ437W84RA.pdf |
|
Vishay | LED Uni-Color Blue 428nm 2-Pin PLCC T R Download PDF datasheet for VLMB31J2K2-GS08.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | OSLON BLACK SERIES, ULTRA WHITE Download PDF datasheet for Q65111A0924.pdf |
|
Luminus Devices | LED Uni-Color Green 3640lm Chip LED MCPCB Tray Download PDF datasheet for PT-121-G-L11-MPL.pdf |
|
Broadcom | LED Uni-Color Green 565nm 2-Pin T-1 Bulk Download PDF datasheet for HLMP-Y502-F0000.pdf |
|
Liteon Opto | - - |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED, SMD, GW JDSMS1.EC Series, Uni-Color White, 41.2-52.9 lm, 5000K, \u00f87\"T R 1k Download PDF datasheet for GW JDSMS1.EC-FSFU-5H7I-L1N2.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | OOSLE T Q8WP-MBNB-34 Q65111A8428 - |