| Part Number | FAN53610AUC29X |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 720930 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 2.3V to 5.5V 6-Pin WLCSP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FAN53610AUC29X |
| Datasheet download |
| Part Number | FAN53610AUC29X |
|---|---|
| Type | Step Down |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.9 V |
| Supplier Package | WLCSP |
| Switching Frequency | 3300 kHz |
| Product Dimensions | 1.16 x 0.86 x 0.38 mm |
| Number of Outputs | 1 |
| Maximum Output Current | 1 A |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum Input Voltage | 2.3 V |
| Switching Regulator | Yes |
| Pin Count | 6 |
| Efficiency | 92 % |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 6WLCSP |
| Replacement Part Number | PART-FAN53610AUC29X |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 14.5V 47-Pin PQFN T R Download PDF datasheet for TPS84320RUQR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 18V 8-Pin HSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPS54229DDA.pdf |
|
Infineon | Conv DC-DC 35A PMBus SupIRBuck Voltage Regulator 1.5V to 21V 26 Pin PQFN Download PDF datasheet for IR38064MTRPBF.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 8-Pin(7+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for LM2679SX-ADJ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 17V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS62133RGTT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4V to 17V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TLV62130RGTR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC 1-OUT Step Down 4V 40V 6-Pin SOT T R Download PDF datasheet for LMR14006YDDCR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single 12-Pin SOP Tube Download PDF datasheet for DCR010505U.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 1.9V to 3.9V 6-Pin SON T R Download PDF datasheet for TPS62732DRYT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4V to 60V 6-Pin(5+Tab) TO-263 Rail Download PDF datasheet for LM2576HVS-ADJ NOPB.pdf |