| Part Number | FAN7388MX |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 262960 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MOSFET DRVR 600V 0.65A 6-OUT Hi Lo Side Half Brdg Non-Inv 20-Pin SOIC W T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | MOSFET and Power Drivers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FAN7388MX |
| Datasheet download |
| Part Number | FAN7388MX |
|---|---|
| Maximum Fall Time | 80 ns |
| Driver Type | High and Low Side |
| Number of Drivers | 3 |
| Input Logic Compatibility | 3.3V|5V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 20 V |
| High and Low Sides Dependency | Synchronous |
| Number of Outputs | 6 |
| Maximum Rise Time | 120 ns |
| Product Dimensions | 13 x 7.6 x 2.35 mm |
| Maximum Turn-Off Delay Time | 240 ns |
| Bridge Type | Half Bridge |
| Driver Configuration | Non-Inverting |
| Pin Count | 20 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Power Dissipation | 1800 mW |
| Minimum Operating Supply Voltage | 10 V |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Reference Voltage | 600 V |
| Supplier Package | SOIC W |
| Maximum Propagation Delay Time | 440 ns |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Peak Output Current | 0.65 A |
| Maximum Turn-On Delay Time | 220 ns |
| MSL Level | 3 |
| Package | 20SOIC W |
| Replacement Part Number | PART-FAN7388MX |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | MOSFET DRVR 1.5A 2-OUT Lo Side Non-Inv 8-Pin SOIC N Tube Download PDF datasheet for TC4427EOA.pdf |
|
Texas Instruments | SYNCHRONOUS BUCK NEXFET POWER STAGE, Download PDF datasheet for CSD95379Q3MT.pdf |
|
Texas Instruments | MOSFET DRVR 5A 2-OUT Lo Side Non-Inv 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for LM5111-1M NOPB.pdf |
|
STMicroelectronics | MOSFET DRVR 1-OUT Hi Side Non-Inv 12-Pin PowerSO Tube Download PDF datasheet for VND5T100LAJ-E.pdf |
|
Microchip | MOSFET DRVR 1.2A 4-OUT Lo Side Inv 16-Pin SOIC W Tube Download PDF datasheet for TC4467COE.pdf |
|
Maxim Integrated | MOSFET DRVR 4A 1-OUT Lo Side Inv Non-Inv 6-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MAX5078BATT+T.pdf |
|
CT CONCEPT | MOSFET DRVR 8A 1-OUT Non-Inv Download PDF datasheet for 2SC0108T2G0-17.pdf |
|
Texas Instruments | MOSFET DRVR 1A 1-OUT Hi Lo Side Non-Inv 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for UCC24630DBVR.pdf |
|
Infineon | 3 PHASE DRIVER, INVERTING INPUT, 2.5US DEADTIME IN A 28-LEAD Download PDF datasheet for IR2130SPBF.pdf |
|
Power Integrations | MOSFET DRVR 12.9A 1-CH Hi Lo Side Non-Inv 13-Pin ESIP-J Download PDF datasheet for LCS703HG.pdf |