| Part Number | FDC6331L |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 723850 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Power Switch 2.8A 6-Pin SuperSOT T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Power Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FDC6331L |
| Datasheet download |
| Part Number | FDC6331L |
|---|---|
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Minimum Output Current | 2.8 A |
| Switch On Resistance | 3.8 Ohm |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Supplier Package | SuperSOT |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 6 |
| Maximum Power Dissipation | 700 mW |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 3 x 1.7 x 1 mm |
| Input Voltage | 2.5 to 8 V |
| Rad Hard | No |
| Number of Outputs | 1 |
| Package | 6SuperSOT |
| Replacement Part Number | PART-FDC6331L |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Power Switch 0.15A 6-Pin MLP EP T R Download PDF datasheet for FPF2163.pdf |
|
Power Integrations | Energy Efficient, Low Power, Off-Line Switcher IC - |
|
STMicroelectronics | Power Switch Hi Side 0.7A 36-Pin PowerSO T R Download PDF datasheet for VN808TR-E.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin SOIC-C T R Download PDF datasheet for LNK362DN-TL.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Power Switch 1.5A 4-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for FPF1203UCX.pdf |
|
Vishay | Power Switch Hi Side 3A 6-Pin TSOT-23 T R Download PDF datasheet for SIP32510DT-T1-GE3.pdf |
|
Texas Instruments | Power Switch 4A 14-Pin WSON T R Download PDF datasheet for TPS22968DPUR.pdf |
|
NXP | HIGH-SIDE SWITCH, 24V, DUAL 6MOHM, PQFN - |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin SOIC-C Download PDF datasheet for LNK362DN.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 7A 5-Pin(4+Tab) TO-252 Download PDF datasheet for BTS 6142D.pdf |