| Part Number | FDG6342L |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 597630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Power Switch 1.5A 6-Pin SC-70 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Power Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FDG6342L |
| Datasheet download |
| Part Number | FDG6342L |
|---|---|
| Minimum Output Current | 1.5 A |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 6 |
| Maximum Power Dissipation | 360 mW |
| Number of Outputs | 1 |
| Switch On Resistance | 3.3 Ohm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Input Voltage | 2.5 to 8 V |
| Supplier Package | SC-70 |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Product Dimensions | 2 x 1.25 x 1 mm |
| Package | 6SC-70 |
| Replacement Part Number | PART-FDG6342L |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Power Integrations | Universal Input CV Adapter 7-Pin PDIP-C Download PDF datasheet for TNY278PN.pdf |
|
Texas Instruments | Power Switch 6A 14-Pin WSON T R Download PDF datasheet for TPS22966DPUR.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 6.5A 5-Pin TO-252 T R Download PDF datasheet for BTS5012SDAAUMA1.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin PDIP-B Download PDF datasheet for LNK363PN.pdf |
|
Texas Instruments | Power Switch 3A 6-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPS22964CYZPR.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin PDIP-C Download PDF datasheet for TNY279PG.pdf |
|
Texas Instruments | Power Switch 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for TPS22958DGKR.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin PDIP-B Download PDF datasheet for TNY268PN.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin SMD-B Download PDF datasheet for TOP242GN.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin PDIP-C Download PDF datasheet for LNK624PG.pdf |