| Part Number | PI5PD2051BTAEX |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 602290 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | USB Power SW DIST Single 2.7V to 5.5V 1A 5-Pin SOT-23 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Power Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PI5PD2051BTAEX |
| Datasheet download |
| Part Number | PI5PD2051BTAEX |
|---|---|
| Type | USB Power Distribution Switch |
| Number of Switches | 1 |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Input Voltage Range | 2.7 to 5.5 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 5 |
| Screening Level | Industrial |
| Current Limit | 1 A |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Package Dimensions | 3.02 x 1.7 x 1.15 mm |
| Package | 5SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-PI5PD2051BTAEX |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Power Switch 0.4A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for FPF2107.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 6-Pin ESIP-C Download PDF datasheet for TOP262EN.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 22A 20-Pin DSO Download PDF datasheet for BTS840S2.pdf |
|
Infineon | Power Switch Lo Side 2A 3-Pin TO-252 T R Download PDF datasheet for BTS3104SDR.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin SOIC-C Download PDF datasheet for LNK585DG.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin PDIP-B Download PDF datasheet for TOP242PN.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin PDIP-C Download PDF datasheet for TOP254PN.pdf |
|
Texas Instruments | Power Switch Hi Side 0A 16-Pin HTSSOP T R Download PDF datasheet for TPS2H000BQPWPRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Power Switch 0.04A 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for TPS22943DCKR.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 1A 5-Pin(4+Tab) SMD-220 T R Download PDF datasheet for IPS5451STRL.pdf |