| Part Number | BTM7810K |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 115880 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Power Switch Hi Side Lo Side 42A 18-Pin TO-263 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Power Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BTM7810K |
| Datasheet download |
| Part Number | BTM7810K |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Type | High Side|Low Side |
| Operating Temperature | -40 to 110 °C |
| Max Processing Temp | 245 |
| MSL Level | 3 |
| Operating Supply Voltage Range | 1.8 to 42 V |
| Product Dimensions | 21.6 x 9.25 x 4.4 |
| Input Voltage | -0.3 to 15 V |
| Number of Outputs | 4 |
| Minimum Output Current | 42 A |
| Switch On Resistance | 14/26 Ohm |
| Supply Current | 5 mA |
| Supplier Package | TO-263 |
| Lead Finish | Tin |
| Pin Count | 18 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 18TO-263 |
| Replacement Part Number | PART-BTM7810K |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin SMD-B Download PDF datasheet for LNK363GN.pdf |
|
STMicroelectronics | Power Switch Hi Side 0A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for STMPS2171STR.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin SMD-B T R Download PDF datasheet for TOP245GN-TL.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 6-Pin ESIP-C Download PDF datasheet for LNK6777E.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 1.7A 20-Pin DSO T R Download PDF datasheet for BTS711L1.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side Lo Side 28-Pin DSO Download PDF datasheet for BTM7740G.pdf |
|
Texas Instruments | Power Switch 0.5A 4-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPS22902YFPR.pdf |
|
Power Integrations | CV CC Switcher 7-Pin SMD-B Download PDF datasheet for LNK501GN.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side Lo Side 18-Pin(15+3Tab) TO-263 Download PDF datasheet for BTS 7811K.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 8A 5-Pin TO-252 T R Download PDF datasheet for BTS6143D.pdf |