| Part Number | FPF1038UCX |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 280490 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Power Switch 2A 6-Pin WLCSP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Power Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FPF1038UCX |
| Datasheet download |
| Part Number | FPF1038UCX |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Pin Count | 6 |
| Maximum Power Dissipation | 1200 mW |
| Switch On Resistance | 0.075 Ohm |
| MSL Level | 1 |
| Supply Current | 0.001 mA |
| Operating Supply Voltage Range | 1.2 to 5.5 V |
| Input Voltage | 1.2 to 5.5 V |
| Supplier Package | WLCSP |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Output Current | 2 A |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Product Dimensions | 1.5 x 1 x 0.33 mm |
| Package | 6WLCSP |
| Replacement Part Number | PART-FPF1038UCX |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | Power Switch Hi Side 0.7A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 Download PDF datasheet for ITS 4141N.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 4.9A 20-Pin DSO T R Download PDF datasheet for BTS740S2.pdf |
|
NXP | Power Switch Hi Side 6-Pin WLCSP Download PDF datasheet for NX5P2924BUKZ.pdf |
|
Power Integrations | CV CC Switcher 7-Pin SOIC-C T R Download PDF datasheet for LNK604DG-TL.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 2A 14-Pin DSO EP T R Download PDF datasheet for BTS5180-2EKA.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin SMD-C T R Download PDF datasheet for TNY279GN0152-TL.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin PDIP-B Download PDF datasheet for LNK304PN0152.pdf |
|
Toshiba | Power Switch Lo Side 0A 18-Pin SSOP Download PDF datasheet for TBD62083AFNG(ZEL).pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin PDIP-C Download PDF datasheet for TOP257PN.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 6-Pin(6+Tab) TO-220-C Download PDF datasheet for TOP256YN.pdf |