| Part Number | FPF2165R |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 771610 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Power Switch 0.135A 6-Pin MicroFET T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Power Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FPF2165R |
| Datasheet download |
| Part Number | FPF2165R |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Minimum Output Current | 0.135 A |
| Pin Count | 6 |
| Product Dimensions | 2 x 2 x 0.75 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Supply Voltage Range | 1.8 to 5.5 V |
| Maximum Power Dissipation | 1200 mW |
| Switch On Resistance | 0.12 Ohm |
| Input Voltage | 1.8 to 5.5 V |
| Supplier Package | MicroFET |
| Package | 6MicroFET |
| Replacement Part Number | PART-FPF2165R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Power Integrations | Off Line Switcher 6-Pin ESIP-C Download PDF datasheet for TOP259EN.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 6.3A 5-Pin D2PAK T R Download PDF datasheet for AUIPS6011STR.pdf |
|
Power Integrations | CV CC Switcher 7-Pin SMD-B Download PDF datasheet for LNK501GN.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 1A 5-Pin(4+Tab) SMD-220 Download PDF datasheet for IPS5451S.pdf |
|
Texas Instruments | Power Switch 3A 6-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPS22963CYZPT.pdf |
|
Microchip | Power Switch Hi Side 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MIC94092YC6-TR.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin PDIP-C Download PDF datasheet for LNK626PG.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin PDIP-B Download PDF datasheet for TNY267PN.pdf |
|
NXP | Power Switch 15-Pin WLCSP Download PDF datasheet for NX20P5090UKAZ.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Power Switch Hi Side Lo Side 9-Pin SIP Rail Download PDF datasheet for FSFR2100.pdf |