| Part Number | FSFM300N |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 389110 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Power Switch 1.41A 8-Pin PDIP W Rail |
| Category | Power Management IC |
| Family | Power Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FSFM300N |
| Datasheet download |
| Part Number | FSFM300N |
|---|---|
| Supply Current | 3 mA |
| Maximum Power Dissipation | 1500 mW |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Supply Voltage Range | 21 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Pin Count | 8 |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Switch On Resistance | 1.76 Ohm |
| Minimum Output Current | 1.41 A |
| Supplier Package | PDIP W |
| Product Dimensions | 10.15 x 6.35 x 3.3 mm |
| Number of Outputs | 1 |
| Package | 8PDIP W |
| Replacement Part Number | PART-FSFM300N |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | Power Switch Lo Side 3A 20-Pin DSO T R Download PDF datasheet for TLE6220GP.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 6.5A 5-Pin TO-252 T R Download PDF datasheet for BTS5012SDAAUMA1.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 2.6A 8-Pin DSO Download PDF datasheet for ISP772T.pdf |
|
Infineon | Power Switch Lo Side 0.35A 5-Pin SCT-595 T R Download PDF datasheet for BTS3800SL.pdf |
|
Texas Instruments | Power Switch 0.1A 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for TPS22942DCKR.pdf |
|
Power Integrations | PWRINN2215K Download PDF datasheet for INN2215K.pdf |
|
Infineon | Power Switch Lo Side 2A 3-Pin TO-252 T R Download PDF datasheet for BTS3104SDR.pdf |
|
Infineon | Power Switch Lo Side 0.5A 36-Pin DSO T R Download PDF datasheet for TLE6230GP.pdf |
|
Vishay | Power Switch Hi Side 3.5A 4-Pin TDFN T R Download PDF datasheet for SIP32409DNP-T1-GE4.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin PDIP-C Download PDF datasheet for TNY285PG.pdf |