| Part Number | LNK6665V |
|---|---|
| Manufacturer | Power Integrations |
| Quantity in stock | 716070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Off Line Switcher 11-Pin EDIP-B |
| Category | Power Management IC |
| Family | Power Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LNK6665V |
| Datasheet download |
| Part Number | LNK6665V |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Temperature | -40 to 150 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 10.16 x 8.89 x 2.34 mm |
| Pin Count | 11 |
| Supplier Package | EDIP-B |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 11EDIP-B |
| Replacement Part Number | PART-LNK6665V |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Diodes Incorporated | Power Switch 6A 8-Pin U-DFN2116 T R Download PDF datasheet for AP22800HB-7.pdf |
|
Power Integrations | CV CC Switcher 7-Pin PDIP-B Download PDF datasheet for LNK520PN.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Power Switch 0.6A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for FPF2125.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 13.6A 8-Pin(7+Tab) TO-220 T R Download PDF datasheet for BTS50055-1TMA.pdf |
|
Vishay | Power Switch 10-Pin DFN T R Download PDF datasheet for SIP32419DN-T1-GE4.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin SOIC-C T R Download PDF datasheet for LNK364DN-TL.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Power Switch 1A 8-Pin PDIP Rail Download PDF datasheet for KA5M0165RN.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin SOIC-C Download PDF datasheet for LNK306DG.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin SOIC-C Download PDF datasheet for LNK302DN.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Power Switch 2A 6-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for FPF1038UCX.pdf |