| Part Number | TPS25940ARVCR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 251100 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Power Switch 0.01A 20-Pin WQFN T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Power Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS25940ARVCR |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS25940ARVCR |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Supply Current | 2.02 mA |
| Supplier Package | WQFN |
| Input Voltage | 2.7 to 18 V |
| Switch On Resistance | 0.042 Ohm |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 2 |
| Product Dimensions | 4 x 3 x 0.75(Max) |
| Number of Outputs | 1 |
| Pin Count | 20 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Output Current | 0.01 A |
| Operating Supply Voltage Range | 2.7 to 18 V |
| Interface Type | Serial |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 20WQFN |
| Replacement Part Number | PART-TPS25940ARVCR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Power Integrations | Off Line Switcher 11-Pin SOP-B EP T R Download PDF datasheet for TNY290KG-TL.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Power Switch 3.5A 6-Pin WLCSP Rail Download PDF datasheet for FPF1039BUCX.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin SO-C T R Download PDF datasheet for TNY284DG-TL.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin PDIP-C Download PDF datasheet for TOP255PN.pdf |
|
Macom Technologies | MCM10-PG12NAC008MR01-LC69F08T FLOWANPC1 - |
|
NXP | PHANX5P3290UK S900Z USB PD AND TYPE C CU Download PDF datasheet for NX5P3290UK S900Z.pdf |
|
Maxim Integrated | Power Switch 0.8A 28-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MAX5922CEUI+T.pdf |
|
Power Integrations | Power Switch Switching 1.05A 16-Pin eSOP T R Download PDF datasheet for INN2215K-TL.pdf |
|
Texas Instruments | Power Switch Hi Side 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS22860DBVR.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 1.7A 20-Pin DSO T R Download PDF datasheet for BTS711L1.pdf |